СМПБ "4-ти Април" има богата и дълга история относно разработването и изпълнението на проекти по финансиращи програми и схеми. Ето и кратко резюме на реализираните от нас проекти:
*"Завръщане в селото - скок към промяната"- чрез финансовата подкрепа на Програма "Младежта в десйтвие", Дейност 2 "Европейска доброволческа служба" в периода от 7 Октомври 2013 до 01 Август 2014г . СМПБ "4-ти Април" посрещна в България 4-ма доброволеца от Латвия и Франция по проект "Завръщане в селото - скок към промяната". Доброволците с подкрепрепата на екип от тренери, ментори, менеджер и заинтересовани страни работиха активно за позитивна нагласа към света и възможности за включване. Хората, които срещнаха пряка полза от проекта бяха деца и младежи от "Д-р Петър Берон", с. Реброво и СОУ "Ван Вазов", гр. Своге, както и възрастни от отдалечени и селски райони с географски и социално-икономически трудности и социални работници. Поставихме началото на летен формат на Сдружението за обмяна на опит, техники и практики и развиване на умения и позннаиения, наречен "Деца на света", както и реализирахме информационни дни за доброволчеството, "Лабиринт на сетивата" и други развиващи активности за и със младежи.
* "Доброволчески лагер в с. Бисер"
* "Социално познание в действие" - Проектът е финансиран по програма "Младежта в действие", Дейност 4.3 – Обучение на младежки работници и работа в мрежа. Проектът имаше за цел да формира специфични знания и умения у 30 младежи, студенти по психология и представители на младежки организации от 15 eвропейски страни за подпомагане на младите хора за преодоляване на социалната изолация. Основната дейност на този проект бе провеждането на Европейска лятна школа по социално познание, с участието на водещи европейски експерти по социално познание, които обучиха и подготвиха 30 млади психолози да използват социалното познание като инструмент за подпомагане на социалното включване на млади хора в неравностойно положение, подпомагане развитието на социално слаби младежи и преодоляване на социалната изолация сред младежите в 15 европейски страни. Лятната школа по социално познание се проведе от 17 до 24 юли 2010 г. в гр. Благоевград. Основната задача на тази лятна школа бе освен да подготви младежките работници, чрез формиране на важни за тяхната работа компетенции, бе също така, да се постави основата на единно взаимодействие между 15-те младежки европейски организации за прилагане на социалното познание в практическата работа с младите хора, за справяне с проблемите на социалната изолация и социалното изключване. В резултат от активната работа по време на лятната школа бе публикуван и разпространен сборник с публикации, бе разработена и разпространена от самите участници презентация на резултатите от лятната школа. Бяха генерирани идеи за продължаване на дейностите за социално включване чрез социално познание. Очакваме тази школа да постави началото на поредица от дейности и проекти в тази насока. Основните дейности по проекта бяха свързани с провеждането на Европейска лятна школа по „Социално познание” с участието на представители от партньорските организации по проекта – общо 30 участника от 14 страни.
Програмата на обучението по социално познание включи:
4 Лекции и семинари по социално познание на следните теми:
- На 18.юли - “Team assessment and feedback, a way of developing shared perceptions of team processes” – с водещ Бьорн Екелунд
- На 19 юли - “Emotion recognition in speech – social cognitive aspects” – с водещ д-р Стоян Везенков
- На 20 юли – “Envelopment and social cognition: a theoretical framework” – с водещ д-р Виктор Куратовски
- На 22 юли – “Current trends in the prevention of youth violence” – с водещ: доц. д-р Васка Станчева-Попкостадинова
· Работа в малки групи - още на първия ден от лятната школа участниците бяха разделени в 6 подгрупи в които под ръководството на млади експерти по социално познание (докторанти по психология). Още преди началото на школата бе изпратено резюме на темите на всяка от групите и бе дадена възможност всеки да изебере групата към която проявява най-голям интерес.
Темите бяха следните:
- DIVIDED EDUCATION IN EUROPE: EXPLORING THE SOCIAL IMPACT OF SEGREGATION IN SCHOOLS Supervisor: Kai Ruggeri
- CONFLICT RESOLUTION STYLES AND ATTITUDES TOWARDS CONFLICT RESOLUTION Supervisor:Ajda Erjavec
- EVOLUTION OF BEAUTY DIFFERENCE BETWEEN ATTRACTIVENESS, ESTIMATION OF PERSON ON PHOTOS AND IN REALITY. Supervisor: Michał Andrzej Golombek
- DIFFERENCES IN THE EXPRESSION OF PREJUDICE TOWARDS THE HOMO-SEXUALS: THE EFFECT OF INDIVIDUAL AND CONTEXTUAL FACTORS Supervisor: MARIA IOANNOU
- Attitudes Towards and Social Representations of Young People Supervisor: Stanislava Stoyanova Ph. D,
- RISK FOR THE SELF AND RISK FOR THE OTHERS AS PREDICTORS OF PUBLIC POLICIES RESTRICTING DRINKING AND DRIVING Supervisor: Martin Zlatev.
Ежедневни супервизии – целта на тези супервизии бе в края на деня да се анализират резултатите от работата в малките групи, да се дискутират в по голяма група очертаните идеи и да се дават предложения за работата на другия ден. Супервизиите се провеждаха в голяма група, с участието на всички участници, целта бе всеки да се запознае с извършеното в отделните групи през деня. След съгласуване с преподавателите и организационния екип, супервизиите бяха включени в програмата под името „REFLECTION OF THE DAY”
Практически занятия с младежи в неравностойно положение – на четвъртия ден от лятната школа, бяха проведени среща и съвместни дейности с младежи от Дома за деца лишени от родителска грижа в гр.Благоевград. с организиран транспорт, още в началото на деня участниците посетиха институцията.
«Чрез социално познание срещу социалната изолация» - дискусия за обсъждане и приемане на план за последващи действия между организациите партньори по проекта.
· Социалната програма на Европейската лятнa школа по социално познание включваше:
- Welcome to Bulgaria party – със съдействието на община Благоевград, пред участниците бе изнесен кратък концерт с традционни за региона народни песни и тнаци, след което участниците бяха учени на традиционни български танци.
- Между - Културна вечер – всяка страните участнички в проекта представи свои традиционни храни, напитки и музика на запомнящото се междукултурно парти.
- Swimming pool party and cross-cultural chalenge games – в лятната горещина най- удачното бе прогрмата леко да се промени и заложените игри за между културно предизивкателство да се проведат около прохладата на градския басейн намиращ се недалче от база Бачиново.
- chill –out вечер – след страхотния динамичен и изпълнен с емоции ден с децата от дома, тази вечер бе вечер за релакс.
- Традиционна българска вечеря с народна музика и танци - на участниците бяха предложени изискани български специалитети в традиционен ресторант под съпровод на оркестър с народна българска музика.
- Коктейл, концерт и прощално парти – специално за заключителната вечер бе поканена група изпълняваща акустична рок-блус-етно музика. Прощалното парти започна с богат коктейл, последван от бурни танци и продължи навън под звездите, чак до сутринта… никой не искаше тази запомняща се лятна школа да свършва!
Резултатите от проекта бяха разпространени и след лятната школа чрез сборник с публикации от работата в малките групи и презентации на лятната школа сред студенти от страните партньори по проекта.
Проектът „Социално познание” е основата за нови бъдещи проекти и инициативи между партньорските студентски психологически организации в Европа за подкрепа на социалното включване на младежи в неравностойно положение. По време на прокта се генерираха нови идеи и теми за последващи проекти. Работните групи, продължават работа по планираните от тях дейности… така очакваме идеята за Социално познание в действие да продължи.
Програма на лятната школа.– изтегли от тук
График на лятната школа - изтегли от тук
Книжка с публикации от лятната школа - изтегли от тук
Меморандум за сътрудничество за преодоляване на социалната изолация – изтегли от тук
Презентация на резултатите от лятната школа – изтегли от тук
Извадки от снимки от лятната школа. изтегли от тук
Галерия със още снимки - Тук
* "Мостове между култрите" - През периода 15.06 – 01.11.2008г. беше успешно реализиран проект „Мостове между културите”, финансиран по дейност 1.1. от прогамата „Youth in action”. Проектът „Мостове между културите” се проведе в хотел „Хоризонт”, комплекс „Златни пясъци”, град Варна, България. Той беше насочен към развитие на междукултурните познания на младежи от България, Холандия, Полша и Чехия. Главната му цел беше да се обменят познания за културните особености и традициите, които са се запазили през вековете и все още съществуват в начина на живот на младите хора в различни страни на Европейския съюз. Друга цел беше формирането на конкретни знания и умения за междукултурно общуване. Главната цел на проекта беше да се обменят познания за културните особености и традициите, които са се запазили през вековете и все още съществуват в начина на живот на младите хора в различните страни на Европейския съюз, което е в съответсвие с главния приоритет на програмата “Младите в действие”, а именнно “Европейска година на мeждукултурния диалог”. Тази цел беше постигната посредством презентациите на държавите, културните вечери и неформалното общуване в свободното време на младежите. Друга цел беше формирането на конкретни знания и умения за междукултурно общуване.Както вече споменах в графата „Междукултурно измерение”, тази цел беше постигната посредством обученията по ефективно общуване и по мултикултурална толерантност. Третата цел на проекта беше изграждането на базисни умения у младите хора от страните, включени в проекта, за консултиране и подпомагане на други млади хора за ефективно междукултурно общуване. Това беше осъществено по време на заниманята по основи на консултирането. Осъществяването на трите цели остави следа в съзнанието на участниците и подобри развитието им като личности, както някои от тях споделиха във формулярите за обратна връзка. Повече информация за проекта можете да получите на - www.culture.4april.eu
* "Създай своя Вселена" - Международният обмен „Създай своя вселена” беше финансиран по дейност 3.1. от прогамата „Youth in action”. Той се проведе под формата на дванадесетдневна среща в град Благоевград, която включваше поредица от тренинги и семинари по позитивно общуване, себепозание, себеутвърждаващо поведение, комуникативни умения, емпатия, приемане на разичията и др. Основният акцент в заниманията беше развиване на уменията за себепознание и позитивно общуване. Обменът се проведе в университетския център „Бачиново”, сред спокойствие и свежестта на природата в парк Бачиново, на около пет км. извън града. На предварителна среща беше обсъдена и подготвена програмата. Акцентът в нея е не само върху обученията по различни атрактивни теми, но и върху други методи на разбиране на същността на себепознанието и позитивното отношение към себе си и света. Oбменът премина в различни уоркшопи, насочени към себепознание и себеразвитие. Всеки ден бяха провеждани сутрешни занимания по йога и медитация, а всяка вечер бяха прожектирани филми, специално подбрани и носещи посланията на проекта. Вечерната част на обмена бе открита със страхотно балканско парти, на което се представиха традиционни храни, напитки и.. танци от България, Македония, Сърбия и Турция. Извиха се дълги хора , всички се забавлявахме под звуците на традиционна и модерна балканска музика. Парти имаше почти всяка вечер, като веселбата продължаваше в култови за младите хора на Благоевград клубове. Бяха проведени и две специални вечери за свободно танцуване, където всеки развихри своето въображение в танците, без да се съобразява със стереотипи и стъпки Благодарение на обмена се сложи началото на приятелство и се положиха основите на сътрудничество между младежите от четирите страни. На финалното парти Всеки получи сертификат за участие и написа мнение и пожелание към всеки от участниците.. За да видите подробности от обмена, разгледайте неговата уеб страница -www.creation.4april.eu
Проекти на Сдружението, финансирани по програма "Младежки дейности":
* "Заедно за успешна кариера" - проект за обучение на студенти за кариерни консултанти в гр. Благоевград
* "Открий своя път" - проект за кариерно консултиране на младежи, лишени от родителска грижа и ученици от гр. София
Партньорство на Сдружението по проекти:
* "Gay capital of the world" - партньорство по младежки обмен в Холандия и Германия за преодоляване на хомофобията и половите предразсъдъци.
* “LET US DANCE EUROPE, AN AVERAGE UNIFIER” - проектът се реализира в Орли, Франция в периода 26 юли - 1 август 2013г. . Партньорството е между страните Латвия, Франция, Румъния, Испания, Италия и България. Основните теми на проекта са за преоткриване на танците и спорта като начин на общуване, развитие и укрепване на междукултурния диалог.
* "International Volunteers for Development”, организиран от „College for International Development and cooperation”, UK. Проектът, спонсориран от програма „Youth in Action – Sub-Action 1.1” се реализира от 23-ти юли до 1-ви август в китното провинциално градче Уинстед, Англия. Участниците във проекта бяха от 4-ри държави – домакините от Англия, България, Унгария и Дания. Целта на проекта бе да събере млади хора от различни Европейски страни, запалени по идеята за доброволчеството. Обменът целеше да даде повече знания, практически умения и съвети, свързани с предизвикателството да бъдеш доброволец. Основна идея на проекта бе и да покаже процеса на развитие на бъдещия доброволец, да го подготви за срещи с нови изпитания по пътя на една важна мисия. Цел бе и промотиране и мотивиране за включване в доброволчески инициативи на колкото се може повече младежи от участващите страни-партньори. СМПБ одобри и изпрати 10 от редовните си членове за участие в международния обмен, които в продължение на 11 дни се включиха активно в програмата по проекта, запознаха се с младежи от други страни и завързаха нови приятелства, обмениха опит и познание в областта на доброволчеството, като наред с това не пропускаха и да се забавляват. Самата програма на проекта включваше междукултурно запознанство с традиционни храни, танци и песни представени от всяка държава; интерактивни презентации, енергжайзери, уъркшопи,тийм билдинг и спортни игри, екскурзии както и редица развлекателни вечерни дейности и партита. По време на обмена 40 младежи разпалено дискутираха различни теми свързани с доброволческа дейност – какви са целите и ползите от нея, как и къде можеш да станеш доброволец, кои се нуждае от доброволческа подкрепа, защо е важно да участваш в доброволчески инициативи и какво печелиш от това да посветиш част от живота си, помагайки на нуждаещи се хора. Чуха се интересни лични истории и незабравими преживявания. Дадоха се примери за доброволческа саможертва, достойни за възхищение. В края на проекта бе издадена малка книжка за спомен на участниците със снимки, контактите и няколко изречения, описващи възгледите на всеки по въпроса за доброволчеството. В резултат на проведения младежки обмен бяха създадени нови приятелства и партньорства, родиха се идеи за бъдещи инициативи и съвместни проекти, а участниците си тръгнаха, заредени с ентусиазъм и мотивирани да доброволстват и да разпространяват идеята за тази висша кауза.
* "Inclusiv-R", Център за икономически ресурси и образование за развитие (CREED) организира международен проект Inclusiv-R в Бисазул Арделан, графство Немт, Румъния. От 10 до 19 септември 2013г. се проведе обучението “INCLUSIV-R” , чиято цел бе да помогне на 25 младежи от 5 европейски организации да разработят проекти за социално включване на младежи от селските региони. Проектът спомогна и за подобряване управленческите умения на участващите доброволци. Те бяха подготвени да споделят наученото с други заинтересовани младежи, придобиха статут на обучители с международен опит и са компетентни лица в своите национални организации. Турция, Испания, България, Италия и Румъния са държавите, които участваха в Inclusive-R. Културният обмен между участниците в проекта се осъществи посредством международни вечери и други събития. Обучителният курс се основа на неформалното обучение. Извърши се интерактивно и всеки учасник има възможност за изява във всеки един етап от проекта. Непосредственият резултат от проекта са 25 обучени младежи, които могат да развиват проекти за включване на младежи от селските региони и подобриха своите умения за управление на човешки ресурси в областа на доброволчеството.
* проект ”Превенция на престъпността от и срещу децата и младежите: повече познания повече сигурност.”
* Проект „Отглеждане на дете през затворническа решетка” финансиран от програма DAPHNE на ЕС
* партньорство в Младежки информационно консултантски център - София център
* Партньорство в ежегоден фестивал на документално филмии по проблемите на човешките права "Един свят"
* Партньорство с Дружество на психолозите в България при организиране на национални и международни конференции по психология.
* Партньорство с Югозападен университет Благоевград при организиране на международни конференции на младите психолози.
СМПБ 4-ти Април е национално представителната организация в Европейската федерация на студентските психологически асоциации (EFPSA)