Основните цели на СМПБ "4-ти Април", утвърдени по действащ Устав, са:
(1) Грижа за бъдещето на младите хора, чрез тяхното подпомагане в процеса на професионалното и личното им усъвършенстване и реализация.
(2) Защита на професионалните интереси на психолозите и студентите по психология, подпомагане на тяхното обучение и професионална реализация. Съдействие за решаване на въпроси, отнасящи се до професионалните проблеми на психолозите.
(3) Повишаване качеството и имиджа на психологията в академичните общности. Специални грижи за студентите по психология в различните университети на страната чрез информационно подпомагане, съдействие при кандидатстване със собствени проекти до различни финансиращи програми, фондации и институции и др., подпомагане професионалната им квалификация, приобщаване и взаимодействие с други студентски общности, сдружения и формати.
(4) Укрепване и оптимизиране на контактите и взаимодействието между психолозите и други специалисти, експертна и методическа помощ в различни сфери на обществения живот, където психологията има своето място: в социалната сфера, бизнес, образование, здравеопазване, култура, спорт, политика и др. на местно, регионално, национално и международно равнище.
(5) Утвърждаване позициите на психологията, като фундаментална наука в полза на човека и обществото.
(6) Подпомагане публикационната активност на младите психолози, чрез издаване на собствени печатни издания и поддържане на web-site.
(7) Обединяване капацитета на младите специалисти в България в името на развитието на психологията и в помощ на обществото.
(8) Стимулиране и утвърждаването на доброволчеството сред младите хора, като метод за социална подкрепа и подпомагане за решаване на конкретни проблеми.
(9) Подпомагане на доброволческата дейност на млади психолози и налагането й като модел за професионален стаж и професионално и личностно развитие.
(10) Използване на капацитета на младите психолози като инструмент за подпомагане на социалното включване и подпомагане на хора в неравностойно положение.
(11) Формиране на ключови компетенции за личностно и професионално израстване на млади професионалисти и доброволци.
(12) Постигане и утвърждаване на европейските стандарти в социалната, образователна, обучителна, консултантска, научно-изследователска и културната сфери на обществения живот в България, в Европа и по света.
(13) Взаимодействие с други неправителствени организации в страната и чужбина и всички дейности, които са в помощ и интерес на обществото и които не противоречат на законите на Република България.
(14) Утвърждаване принципите на неформалното образование, ученето през целия живот и доброволчеството, както и гражданската активност.
Основните задачи на СМПБ "4-ти Април" са:
(1) Изграждане на структури (клонове и клубове) на Сдружението в София и в други градове в страната.
(2) Създаване на информационен фонд, който да съхранява данни и информация за свободни работни места в сферата на психологията.
(3) Предоставяне на всякаква информация относно възможностите за професионални изяви на младите специалисти-психолози и студентите по психология.
(4) Реализиране на конкретни стъпки за защита интересите и правата на младите психолози и младежта като цяло.
(5) Организиране на формати и други събития, подпомагащи професионалното усъвършенстване и личностно развитие по актуални проблеми в целия спектър от разнообразни области на психологията, обществените и хуманитарните науки.
(6) Създаване на работещ модел за информационна обмяна и взаимодействие между психолозите в страната – студенти, учени, приложни специалисти. Създаване на ефективна връзка между всички психологически организации и други сдружения, сходни с идеите и целите на Сдружението.
(7) Съдействие и подпомагане при организирането на ежегодното честване на 4-ти април като професионален празник на психолога.
(8) Разработване, реализиране и участие в проекти – самостоятелно или в сътрудничество с други организации, институции и специалисти от България и чужбина.
(9) Реализиране на доброволчески инициативи в подкрепа на решаване на социални, екологични, икономически, културни и други проблеми на местно, регионално, национално и международно ниво.
(10) Развиване на активна международна дейност за приобщаване на младите психолози в частност и на младите хора, като цяло към европейските и световни професионални и граждански общности.
(11) Създаване и поддържане на web-site на Сдружението.
(12) Разработване и реализиране на идеи в подкрепа на гражданското общество в България и по света.
(13) Подпомагане на младите хора на България и по света в личната и професионалната им реализация.
(14) Приемане и въвеждане на европейските ценности сред младите хора и подпомагане превръщането им в активни европейки граждани
(15) Насърчаване на сътрудничеството между Европейския съюз и други региони и страни по света, чрез активно сътрудничество и взаимодействие със сродни неправителствени организации и др.
(16) Активна роля в реализацията на заложените принципи на европейската харта за участието на младите хора в местното самоуправление.
(17) Подпомагане регионалното развитие на различните области в България.
(18) Реализиране на дейности в сферата на психичното здраве, психологическото консултиране, превантивната дейност, образованието, социално подпомагане и други в услуга и помощ на обществото на местно, регионално, национално и международно ниво.
(19) Обмен на идеи и опит със сродни организации в страната и чужбина. Участие в партньорски мрежи на национално, европейско и световно равнище.
(20) Реализиране на дейности за стимулиране на неформалното образование и учене през целия живот, доброволчеството, социалното включване, както и гражданската активност на различни нива.
(21) Разработване и координиране на регистър на младите психолози – членове на Сдружението.